Czy wystrój biura ma wpływ na pracowników?

Czy wystrój biura ma wpływ na pracowników?

Zastanów się przez chwilę w jakich pomieszczeniach czujesz się najlepiej? Czy wystrój danego miejsca ma na Ciebie wpływ? Po chwili namysłu zapewne dojdziesz do wniosku, że tak. Badania wskazują, że wygląd otoczenia oddziałuje na nas bardziej, niż mogłoby się nam wydawać. Dlaczego w jednym miejscu czujemy się lepiej, a w drugim gorzej? Te same pytania (i odpowiedzi) możemy przełożyć na przestrzeń biurową. Nie możemy oczywiście założyć, że wystrój biura jest jedynym czynnikiem odpowiadającym za dobre samopoczucie pracowników. Jednak jest to na tyle istotna część, że nie możemy o niej zapomnieć urządzając biuro. 

Kolorystyka przestrzeni 

Mogłoby się wydawać, że kolory takie jak żółty czy pomarańczowy, które kojarzą się z energią, pozytywnie wpłyną na efektywność pracy pracowników. Badania jednak dowodzą, że produktywność wzrasta przy barwach stonowanych, jasnych, pastelowych i nienasyconych. Natomiast jaskrawe i intensywne kolory wpływają na rozdrażnienie i dekoncentrację pracowników. Unikaj żółtych, zielonych i pomarańczowych ścian. Mimo, że stosunkowo często możemy spotkać się z taką kolorystyką w biurach, to w rzeczywistości wynika ona z niewiedzy i przestarzałych trendów, warto posiadać wykładzinę biurową

Tak samo unikaj kolorów ciemnych, np. bordowego, granatowego itp. Szczególnie na całej powierzchni. Ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenia i przyczyniają się do uczucia przytłoczenia. Jeśli bardzo zależy Ci na butelkowej zielni, czy innym głębokim kolorze, to wykorzystaj go na jedną ścianę. Resztę pomaluj na neutralne i jasne kolory. Jak więc pomalować biuro? W przestrzeni biurowej sprawdzą się różne odcienie beżu, przełamanej bieli i błękitu zmieszanego z szarością. Te barwy poprawią koncentrację pracowników i pozytywnie wpłyną na ich samopoczucie. 

Meble, wykładziny i trochę zieleni

Czy wiesz, że rośliny doniczkowe w biurze mogą zwiększyć wydajność pracowników nawet o 15 proc.? To wystarczający argument, żeby uzupełnić przestrzeń o różnego rodzaju żywe kwiaty. Ponadto są one naturalnym filtrem powietrza i regulują poziom nawilżenia. Z roślinami natomiast bardzo dobrze komponują się drewniane meble. Meble wykonane z litego drewna są nie tylko wytrzymałe, ale także estetyczne. Drewno zaliczane jest do materiałów, wśród których czujemy się najlepiej. Skoro już o meblach mowa, to warto zadbać o komfort pracy pracowników. Jak to zrobić? Wybierz biurka ergonomiczne i fotele, które będą zdrowe dla kręgosłupa. W tym podpunkcie możemy także umieścić podłogę. Mimo, że drewno kojarzy się najlepiej, to nie jest to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o podłogę w biurze. Drewniana podłoga nie tłumi dźwięków i jest kosztowna w utrzymaniu. Dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wykładzina obiektowa, które drewno może imitować. Jest wytrzymała, łatwo się ją czyści i jednocześnie pochłania część hałasów.  

Dodaj komentarz