Żywienie psa – jak wybrać dobrą karmę?

Żywienie psa – jak wybrać dobrą karmę?

Żywienie czworonoga ma olbrzymi wpływ na stan jego zdrowia. Dlatego tak ważny dla każdego właściciela jest wybór odpowiednio dobranej karmy. Dzięki zbilansowanej diecie można uniknąć wielu chorób i niechcianych wizyt u weterynarza, generujących dużo wyższe koszty niż zainwestowanie w prawidłowe odżywianie ukochanego zwierzaka. Dobre jakościowo pożywienie powinno dostarczać do psiego organizmu wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. O czym należy pamiętać podczas wyboru karmy dla psa?

Żywienie psa – najważniejsze cechy dobrej karmy

Psy to względni mięsożercy. Oznacza to, że większa część ich diety powinna składać się z mięsa, ale w jadłospisie należy umieścić także rośliny – warzywa, zioła i owoce. Przed wybraniem się na zakupy należy określić stan fizyczny swojego pupila oraz zastanowić się nad jego potrzebami – w tym celu warto poradzić się weterynarza lub zwierzęcego dietetyka. Rodzaj podawanego pożywienia powinien być zdeterminowany wiekiem, wagą, rasą, przebytymi chorobami, długością okrywy włosowej, a nawet temperaturą panującą w mieszkaniu. Jednak bez względu na wybraną kategorię – czy będzie to puppy, senior, czy jedzenie przeznaczone dla kastratów – każda karma powinna spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim – grain free. Psy w naturze nie spożywają zbóż – są one zbędnymi zapychaczami, które nie wnoszą absolutnie nic pożytecznego do zwierzęcej diety. Dobrym znakiem jest mięso opisane na opakowaniu w konkretny sposób. Należy unikać wszelkiego rodzaju określeń dotyczących produktów pochodzenia zwierzęcego. Są to pazury, dzioby, a często nawet pióra – należy ich zdecydowanie unikać. Dobrze dobrana karma powinna oczywiście psu smakować.

Odwieczny dylemat – karma sucha, czy mokra

Dylematem przed którym staje każdy świeżo upieczony (i nie tylko) właściciel psa jest to czy wybrać karmę suchą, czy mokrą. Każda z nich posiada zarówno wady, jak i zalety – dlatego warto przeprowadzić bilans zysków i strat. Zdecydowanie częściej wybierane jest pożywienie suche. Chrupki są zdecydowanie tańsze niż puszki. Ich inną zaletą jest również to, że mogą zostać wykorzystane jako przysmaki treningowe. Z kolei puszki charakteryzują się z reguły lepszymi walorami smakowymi i są chętniej spożywane przez większość psów. Karma mokra nie zawiera też zbyt dużej ilości kalorii – będzie dzięki temu lepsza dla zwierząt, które lubią pochłaniać duże ilości jedzenia. Jeżeli jednak pupil jest niejadkiem – łatwiej będzie mu spożyć niewielką ilość skoncentrowanej karmy w formie granulek.

zwierze

Dodaj komentarz