Najpopularniejsze rodzaje ubrań na komunię

W co ubrać dziecko na komunię? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest wcale łatwa, szczególnie biorąc pod uwagę, że obecnie jest w tym zakresie znacznie większa dowolność niż kiedyś. Jeśli chodzi o ubrania komunijne, to można wyróżnić dwa podstawowe typy, które pojawiają się najczęściej – jeden tradycyjny, jeden nowoczesny. Oba omówimy w tym artykule, doradzimy także, w jakich sytuacjach sprawdzi się ten pierwszy, a w jakich odpowiedniejszy będzie drugi. Zapraszamy do lektury!

Rodzaj 1 – alba

Alba swego czasu w większości przypadków była jedynym dopuszczalnym strojem na komunię, ale teraz już nie zawsze tak jest. Nie da się ukryć, że jest ona rozwiązaniem bardzo tradycyjnym i ponadczasowym. Widząc dzieci w charakterystycznych albach, od razu wiemy, z jakim wydarzeniem mamy do czynienia. Jest to więc ubranie komunijne, które ma wąski zakres zastosowań. Poza pierwszą komunią prawdopodobnie nie zostanie już użyta. Będzie ona najlepszym wyjściem, jeśli zależy nam najbardziej na tradycji.

Inną albę kupuje się oczywiście dla chłopca, a inną dla dziewczynki, natomiast projekty są na tyle podobne, że, jeśli wszystkie dzieci zdecydują się na ten sam typ alb, będzie to wyglądać bardzo dobrze i spójnie. Jeśli zdecydujemy się na albę, warto dobrać do niej także akcesoria w tym samym stylu, takie jak rękawiczki, rajstopy, wianek czy okapnica.

Rodzaj 2 – sukienka lub garnitur

Coraz częściej podczas pierwszej komunii spotyka się sukienki i garnitury, nie tylko u gości, ale również u głównych uczestników wydarzenia. To warte rozważenia rozwiązanie, ponieważ nie tylko jest ono nowoczesne i zazwyczaj wygodniejsze niż alba, ale też jest bardziej uniwersalne. Jeśli chcemy oszczędzić, możemy nawet wykorzystać ubrania, które dzieci mają już w szafie. Nawet, jeśli specjalnie na tę okazję zakupimy nowy strój, to przyda nam się on jeszcze prawdopodobnie wiele razy, do czasu aż dziecko z niego wyrośnie.

Różnorodność, jeśli chodzi o tego typu ubrania komunijne, jest bardzo duża. Niektóre dziewczynki poza sukienką zakładają także swetry czy peleryny, zaś chłopcy zastępują niekiedy krawat muszką, a marynarkę kamizelką. Poza tradycyjnymi sznurowanymi eleganckimi butami można spotkać także na przykład mokasyny. Należy pamiętać, że pierwsze komunie odbywają się z reguły w słonecznych miesiącach, więc ubranie nie powinno być zbyt grube.

Opcji jest więc dużo, zarówno, jeśli chodzi o fason, jak i odcienie kolorystyczne. Decyzję o kupnie stroju na komunię powinno się bezwzględnie konsultować z dzieckiem, ponieważ to ono będzie dany strój nosiło i jest kluczowe, aby czuło się ono w nim dobrze i było z niego zadowolone.

Dodaj komentarz