Kompozycja w fotografii – 6 najważniejszych zasad

Kompozycja w fotografii jest jedną z ważniejszych kwestii podczas robienia zdjęć. Dobre ujęcie rzadko kiedy jest kwestią przypadku i stoi za nim wiele przygotowań – choćby dobranie odpowiedniej kompozycji. To właśnie ona w dużej mierze decyduje o tym, czy fotografia jest dobra i czy przyciągnie uwagę widza. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po rodzajach kompozycji, które warto znać i używać.

Co to jest kompozycja?

No dobrze, zanim jednak poznasz rodzaje kompozycji, warto wiedzieć, czym właściwie ona jest. Najprościej mówiąc, jest to zestawienie ze sobą różnych elementów w taki sposób, aby tworzyły atrakcyjną wizualnie całość. Dzięki kompozycji autor zdjęcia może zwrócić uwagę widza na najważniejsze elementy ujęcia oraz wypłynąć na jego emocje. W skład kompozycji wchodzi między innymi kolor, światło, bryła, linia i ostrość. Te wszystkie elementy w połączeniu ze sobą tworzą pewnego rodzaju komunikat i nakierowują odczucia widzów w pożądany przez fotografa sposób.

Podstawowe rodzaje kompozycji w fotografii

Kompozycja centralna

To rodzaj kompozycji, który bardzo często wykorzystują osoby, które nie są związane z fotografią lub dopiero zaczynają swoją przygodę z robieniem zdjęć. Kadr centralny to taki, w którym obiekt znajduje się na środku. Najlepiej jest wykorzystywać go podczas fotografowania obiektów symetrycznych na neutralnym i dość jednolitym tle. Dzięki temu zwrócimy uwagę na to, co chcemy najbardziej pokazać w stosunkowo łatwy sposób.

Złoty podział

Znany również jako podział harmonijny, złota proporcja lub boska proporcja. Jest to podział odcinka na dwie części tak, aby stosunek dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do dłuższej części. Prościej mówiąc, długość dłuższej części odcinka jest średnią arytmetyczną długości krótszej części i całego odcinka. Jak widzisz, matematyka może przydać się także w fotografii.

Kompozycja symetryczna

Dzięki niej możemy w ciekawy sposób przedstawić dwie zupełnie różne rzeczy lub zaprezentować regularne wzory. Kompozycja symetryczna wprowadza ład i jest przyjemna dla oka. Spróbuj sobie wyobrazić linie, które pod kątem 45 stopni rozciągają się z każdego rogu. Punkty, w których stykają się linie to mocne punkty i jeśli umieścimy w nich jakąś rzecz, to właśnie ona będzie skupiać na sobie uwagę widza w pierwszej kolejności.

Kompozycja asymetryczna

To przeciwieństwo kompozycji symetrycznej. Chodzi w niej o to, aby dwie strony kadru się od siebie różniły.

Kompozycja otwarta i zamknięta

Kompozycja zamknięta to taka, w której wszystkie elementy mieszczą się w kadrze i nie wychodzą poza niego. Z kolei jak się można domyślić, kompozycja otwarta to taka, w której obiekty wychodzą poza kadr.

Kompozycja głębinowa

Chodzi w niej o to, że kilka obiektów jest umieszczanych w różnych odległościach, przez co niewielkiej głębi ostrości przedmioty, które dalej są rozmyte, a te z przodu bardziej wyraźne. Taka kompozycja sprawia wrażenie przestrzeni i wielowymiarowości.

Dodaj komentarz