Soczewki jako świetna alternatywa dla okularów

Soczewki jako świetna alternatywa dla okularów

Brak podstawowej wiedzy o soczewkach może doprowadzić do pogorszenia naszego wzroku. Wiele osób decyduje się na zakup soczewek kontaktowych bez wcześniejszego kontaktu ze specjalistą. Jest to poważny błąd, który może skutkować przykrymi dla naszego zdrowia konsekwencjami. Co warto wiedzieć o soczewkach? Zapraszamy do zapoznania z naszym praktycznym poradnikiem, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o soczewki.

Czy soczewki są bezpieczne dla oczu?

Tak. Prawidłowo dobrane i odpowiednio pielęgnowane soczewki kontaktowe są jak najbardziej bezpieczne dla naszego wzroku. Jak podkreślają specjaliści, im krótszy czas noszenia soczewek, tym lepiej. Z tego względu warto zakupić miękkie soczewki jednodniowe, które zapewniają maksymalną higienę dla oczu.

Kto może nosić soczewki?

Soczewki to jedna z metod korekcji wzroku przeznaczona przede wszystkim dla krótkowidzów, dalekowidzów oraz astygmatyków. Pamiętajmy, że soczewki są przeznaczone nie tylko dla osób z wadami wzroku, ale i tych, którzy mają całkowicie zdrowe oczy, a chcą jedynie zmienić ich kolor. Nie ma również kryterium wieku, które ograniczałoby noszenie soczewek, natomiast w przypadku dzieci i osób starszych ich zakładanie i pielęgnacja mogą sprawiać pewne trudności.

Jak często należy wymieniać soczewki?

Soczewki należy zmieniać zgodnie z zaleceniami producenta, umieszczonymi na ich opakowaniu. Najpopularniejsze rodzaje soczewek kontaktowych ze względu na czas noszenia to: jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Nie zakładajmy jednorazowych kontaktów kilkukrotnie, gdyż przenoszone soczewki mogą uszkodzić nasz wzrok. Im częściej wymieniamy soczewki, tym lepiej dla zdrowia naszych oczu, dlatego warto kupić soczewki przeznaczone do jednorazowego użytku.

Czy w soczewkach można uprawiać sport?

Soczewki nie stanowią żadnej bariery w uprawianiu różnych dyscyplin sportowych. W przypadku sportów zespołowych lub ekstremalnych, stanowią znacznie mniejsze zagrożenie niż tradycyjne okulary. Wielu sportowców z wadami wzroku preferuje soczewki, gdyż są one wygodne,  zwiększają pole widzenia, możemy stosować je niezależnie od pogody i pozwalają skupiać się na wykonywanej aktywności fizycznej.

Czy soczewka może zagubić się w oku?

Część osób odczuwa psychiczny lęk przed założeniem soczewki, który wynika zwykle z nieznajomości tematu. Soczewki zagubione w oku to mit. Fizycznie jest to niemożliwe, ponieważ błony okalające gałkę oczną nie pozwolą soczewce przemieścić się w jej tylną część.

Czy soczewka może wypłynąć z oka ze łzami?

Nie ma takiej możliwości, aby prawidłowo dobrana soczewka wypłynęła z oka podczas płaczu. Wręcz przeciwnie, łzy są bardzo pomocne, gdyż nawilżają oko i soczewka ma dzięki nim lepszą przyczepność. Natomiast nurkowanie, całkowite zanurzenie w wodzie może spowodować wypłynięcie soczewki kontaktowej.

Czy soczewki kontaktowe są odczuwalne w oku?

Dobrze dobrane i założone na właściwą stronę soczewki nie powodują dyskomfortu i nie czujemy ich podczas noszenia. Niejednokrotnie osoby zapominają o założonych soczewkach, co podkreśla tylko fakt, że są one niewyczuwalne i bardzo wygodne w użytkowaniu.

Znając odpowiedzi na pytania dotyczące noszenia i pielęgnacji soczewek, pozbędziemy się wszystkich obaw i będziemy mogli cieszyć się bez przeszkód wygodą z ich korzystania oraz wyraźnym wzrokiem.

Dodaj komentarz