Ramoneska – kultowa kurtka

Ramoneska – kultowa kurtka

Amerykański zespół grający punk rock w latach siedemdziesiątych dał początek pewnej modzie związanej z noszeniem skórzanych kurtek. Zespół ten nazywał się Ramones, tak też nazywają się tak popularne obecnie kurtki. Ramoneski były początkowo noszone przez subkulturę związaną z muzyką punk rockową.

Obecnie jednak kurtki tego rodzaju przeżywają swoisty renesans. Młodzież zakłada je bardzo chętnie niezależnie od tego jakiej muzyki słucha. Nie jest to już oznaka przynależności do danej subkultury, obecne jest to jedynie wybór powodowany moda i gustem. Młodzież nie zakłada tego rodzaju kurtek, by coś zamanifestować.

Kurtki ramoneski to skórzane lub skóropodobne, których zapięcie umieszczone jest niesymetrycznie, dodatkowo wyróżnia je specjalny wywijany kołnierz. To bardzo charakterystyczne i modne w ostatnim czasie kurtki.

Okrycie tego rodzaju można kupić w niemal każdym sklepie z ubraniami dla młodzieży. Obecnie przeważają kurtki skóropodobne w najróżniejszych kolorach, prawie tak jak kolorowe kurtki dziewczęce. Tego rodzaju materiał jest bardziej popularny głównie ze względu na jego cenę. Skóropodobne kurtki są bowiem nieporównywalnie tańsze od tych, wykonanych ze skóry.

Skórzane kurtki są jednak trwalsze i cieplejsze, trzeba za nie jednak słono zapłacić. Nie każdy jest więc w stanie pozwolić sobie na tego rodzaju zakup.

Młodzież wybiera kurtki ramoneski głównie dlatego, że są atrybutem młodości i symbolizują wolność. Nie jest to już jednak taka oznaka buntu jak w przeszłości, kiedy walka była realna i problemy większe. Obecnie jest to po prostu moda i chęć bycia zauważonym. Wiąże się to oczywiście z buntem, który przeżywa niemal każdy nastolatek.

Co ciekawe kurtki tego rodzaju nie dzielą się na ubrania damskie i męskie. Wcześniej ramoneski były noszone częściej przez chłopców, obecnie jednak stały się raczej ubiorem damskim. Chociaż oczywiście nadal znajdą się przedstawiciele obu płci noszący takie kurtki. Chłopcy wybierają je jednak częściej z uwagi na muzykę jakiej słuchają.

Ramoneska to kurtka, która najlepiej nadaje się na jesień i wiosnę. Jest to dość ciepła kurtka, szczególnie jeśli jest skórzana. Należy jednak pamiętać, że nie chroni ona szyi. Nie ma bowiem wysokiego kołnierza, trzeba więc zawsze zakładać do niej szalik. Jest to także kurtka dość krótka, trzeba więc dbać o to, by nie przeziębić nerek.

Młodzi ludzie rzadko jednak zwracają uwagę na takie sprawy. Dlatego też wielu rodziców jest przeciwnych noszeniu tego rodzaju ubrań przez ich dzieci. Często zapominają, że w młodości nosili dokładnie takie same ubrania. Niezależnie od tego kurtki tego typu wciąż cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Dodaj komentarz