Organizacja ślubu i wesela – o czym nie można zapomnieć?

Organizacja ślubu i wesela – o czym nie można zapomnieć?

Ceremonia zaślubin to dla wielu osób jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Cudowna atmosfera, piękny wystrój, składanie przysięgi i możliwość okazania swojej miłości to czynniki, które sprawiają, iż święto to jest wyjątkowe i niezapomniane. Jednak organizacja ślubu to również pewne obowiązki. Aby wszystko wyszło po myśli narzeczonych warto za nią zabrać się odpowiednio wcześnie. Co należy przygotować przed ślubem? O czym nie możemy zapomnieć? Jak zaplanować przyjęcie weselne?

Organizacja ślubu – kiedy rozpocząć przygotowania?

Uroczystość ślubna to piękny moment, który powinien być radosny i bezstresowy. Państwo młodzi przede wszystkim nie powinni denerwować się tym, że coś zostało nie załatwione lub pominięte. Dlatego też organizację tego wydarzenia należy odpowiednio przemyśleć, zaplanować oraz rozpocząć ze stosownym wyprzedzeniem. Ale z jakim? Jak wcześnie zacząć załatwiać wszelkie formalności oraz wykonać dodatkowe działania związane z zakupem sukni i garnituru lub kwiatów czy zaproszeń?

Obecna sytuacja, jak również stale rosnąca liczba przyszłych par młodych wymusza podjęcie tematu i jego realizację z dość dużym wyprzedzeniem. Na chwilę obecną tego rodzaju przyjęcie warto rozpocząć organizować nawet rok przed wydarzeniem. Choć dla wielu ludzi wydaje się to zbyt wczesnym terminem, to w rzeczywistości pozwoli on na spokojnie pozałatwiać wszystkie potrzebne sprawy. Wiele elementów przyjęcia musimy bowiem ustalić w porozumieniu z księdzem czy właścicielami sali weselnej. Warto również mieć na uwadze napięte grafiki kamerzysty, fotografa czy zespołu muzycznego.

Co musimy mieć na uwadze przygotowując się do ślubu. Jakie formalności musimy załatwić?

Od czego zacząć przygotowania do ceremonii zaślubin – lista rzeczy do załatwienia

Powiedzenie sobie sakramentalnego “TAK” nie jest tak proste, jak może się wydawać. Owszem dobra organizacja i podążanie zgodnie z ustalonym planem sukcesywnie będzie przybliżać młodych do tego momentu. Jednak, aby móc stanąć na ślubnym kobiercu, najpierw trzeba załatwić kilka formalności. W przypadku ślubu kościelnego są nimi przede wszystkim:

  • wizyta w kościele, w którym każdy z narzeczonych był chrzczony i przystąpił do bierzmowania. Obowiązkiem pary młodej jest odebranie aktów z tych dwóch sakramentów i przedstawianie ich w docelowej parafii.
  • odbycie nauk przedmałżeńskich zakończonych uzyskaniem odpowiedniego zaświadczenia o pełnym przygotowaniu do zaślubin. Tego rodzaju spotkania trwają najczęściej kilka miesięcy – spotkania odbywają się 1 lub 2 razy w tygodniu. Nie mają one formy egzaminów czy sprawdzania przyszłych małżonków, a ich celem jest uświadomienie obydwóch stron czym jest małżeństwo, jakie są zadania i role męża i żony, jak dbać o związek czy jak wyglądać będzie zawarcie sakramentu.
  • ustalenie i załatwienie zapowiedzi w obu parafiach przyszłych małżonków, a następnie pobranie zaświadczenia o ich odbyciu. Jest to tradycja związana z ogłoszeniem wszystkim wiernym, tak wesołej nowiny. Ich celem jest również zapobieganie nieprawnym i branym w tajemnicy ślubom.
  • wizyta i potwierdzenie ustalenia terminu w urzędzie stanu cywilnego. Stamtąd należy pobrać odpowiednie zaświadczenie, które jest potwierdzeniem braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa – ważne jest ono 3 miesiące.
  • przedstawienie parafii, w której ma odbyć się ślub wszystkich uzyskanych do tej pory zaświadczeń oraz potwierdzenia odbycia spowiedzi. Wyznaczenie dokładnej daty ceremonii.

Organizacja ślubu ze strony mniej formalnej – oprawa ślubu

Przygotowania do ślubu to nie tylko załatwienie spraw formalnych. Warto pamiętać, o tej bardziej przyjemnej części. Ta faza przygotowań również powinna odbywać się zgodnie z planem. Warto przygotować więc listę zadań według, której będą realizowane poszczególne podpunkty.

Jednym z najważniejszych jest przygotowanie listy gości, jak również stworzenie oryginalnych zaproszeń. Większość z nich wysłana zostanie pocztą. Osoby, na których obecności zależy nam najbardziej powinny tego rodzaju zaproszenie dostać bezpośrednio od przyszłej pary młodej.

Kolejnym ważnym elementem jest organizacja sali weselnej, jeżeli takie jest zaplanowane, lub miejsca w którym odbędzie się kameralne przyjęcie. Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, którymi są: lokalizacja, wielkość sali, dostosowanie warunków panujących wewnątrz do pogody i pory roku, jakość walorów akustycznych, możliwości związane z dekoracją, cena oraz dowolność wyboru terminu.

Wystrój kościoła i sali, to następny ważny podpunkt stworzonej listy. Do najczęściej wykorzystywanych akcesoriów przybrania należą kwiaty oraz rośliny zielone. Warto nimi udekorować wejście kościoła, jak również ławki dla gości czy miejsca dla pary młodej. Ponadto kwiaty stanowią również część wystroju sali weselnej. Powinny być one dopasowane do charakteru przyjęcia, jak również upodobań przyszłych małżonków.

Do załatwienia pozostały jeszcze:

– zakup obrączek,

– wybór strojów dla siebie i ewentualnie dla świadków, druhen,

– ustalenie menu na wesele,

– zatrudnienie orkiestry lub DJ-a,

– załatwienie samochodu, który zawiezie młodych do kościoła oraz na przyjęcie,

– wynajęcie fotografa, kamerzysty,

– przygotowanie upominków i podziękowań dla gości,

– nauka pierwszego tańca, itp.

Dodaj komentarz