Odzież robocza: jak dobrze wybrać odzież roboczą?

Odzież robocza: jak dobrze wybrać odzież roboczą?

Odzież robocza jest podstawową ochroną przy ciężkich pracach fizycznych. Najczęściej całkowicie zastępuje odzież własną i staje się nie tylko ochroną przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, ale też pracowniczym uniformem. Jeśli jesteś pracownikiem np. firmy budowlanej, to twój szef ma obowiązek nieodpłatnie dostarczyć ci odzież oraz obuwie robocze, gdyż twój prywatny strój może ulec zniszczeniu w wyniku pracy. Jednak jako osoba prywatna dopiero rozpoczynająca samodzielną pracę fizyczną również powinieneś zaopatrzyć się w strój roboczy. I warto to zrobić w sposób przemyślany.

Na co zwrócić uwagę wybierając odzież roboczą?

Odzież robocza przede wszystkim powinna być funkcjonalna. To nie wygląd się liczy, a jakość. Wszelkiego rodzaju wzmocnienia i duża ilość kieszeni, które umożliwiają łatwy dostęp do narzędzi pracy to dobry wybór. Kolejną kwestią jest wygoda. Praca fizyczna wiąże się z częstym kucaniem, pochylaniem i podnoszeniem. Dlatego odzież robocza musi być wygodna i niekrępująca ruchów. Zwróć uwagę, czy w miejscach narażonych na przetarcia, np. takich jak kolana są dodatkowe wzmocnienia i podwójne szwy. Warto też wybrać strój roboczy, który składa się z kilku warstw, dzięki czemu będzie uniwersalny w stosunku co do pogody. Jest to szczególnie istotne jeśli pracujemy na zewnątrz. Co zaliczamy do grona odzieży roboczej? Na liście znajdują się: spodnie typu ogrodniczki, spodnie do pasa, kurtki, bluzy polarowe, t-shirty, koszule, ocieplacze i czapki.

Miejsce pracy a odzież robocza

Podstawowym kryterium doboru odzieży roboczej jest miejsce pracy i zakres wykonywanych zadań. Na co innego musi zwrócić uwagę elektryk, a na co innego budowlaniec. Tutaj warto zatrzymać się przy materiałach z jakich wykonuje się odzież roboczą. Na chwile obecną do najpopularniejszych materiałów należą: bawełna, poliester, elastan, akryl i poliamid.

Bawełna jest włóknem naturalnym, które przepuszcza powietrze. Dzięki temu skóra oddycha, a pracownik nie ma problemu z gromadzącym się potem. Odzież bawełniana sprawdzi się w pracy w miejscu suchym i ciepłym.

Z kolei odzież poliestrowa wykonana jest w włókna syntetycznego, które jest łatwe w pielęgnacji i bardzo wytrzymałe. Odzież robocza z poliestrem w składzie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz przetarcia.

Natomiast ubrania robocze wykonane z akrylu lub poliamidu charakteryzują się elastycznością i dopasowaniem do ruchów ciała. Dzięki temu świetnie sprawdzą się niewygodnych i wymuszonych pozycjach.

Wybór odzieży roboczej jest bardzo indywidualną sprawą. Koniecznie dobierz właściwy dla siebie rozmiar i nie oszczędzaj, ponieważ odzież robocza, to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim ochrona twojego ciała.

Dodaj komentarz