Jak zapanować na trudnymi emocjami?

Jak zapanować na trudnymi emocjami?

Trudne chwile sprawiają, że natychmiast pojawiają się w Tobie nieprzyjemne emocje?  Nie wiesz co robić? Masz poczucie, że straciłeś grunt pod nogami? Nie możesz skoncentrować się na niczym innym, bo ciągle myślisz o tym, co się wydarzyło? Trudne chwile sprawiają, że masz wszystkiego dość i nie masz wystarczającej ilości energii, by wziąć się w przysłowiową garść? Nagle widzisz przyszłość tylko w ciemnych barwach? Jeśli na któreś z powyższych zdań udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej, to ten artykuł jest idealny dla Ciebie!

Wyobraź sobie ogrodzony plac zabaw. Podchodzisz do furtki. Otwierasz ją. Wpuszczasz na plac małe futrzane stworzenia. One zaczynają biegać, szaleć, skakać, rozrabiać. Są pełne energii. Kiedy próbujesz je przekonać do tego, że mają się grzecznie bawić, okazuje się, że wcale nie mają zamiaru tego robić. Kiedy Ty próbujesz je uciszyć, one zaczynają krzyczeć Ci do ucha. Dajesz im jakiś smakołyk z myślą, że się uspokoją. Okazuje się, że Twój sposób był skuteczny. Ale tylko na chwilę.

One dobrze wiedzą, że jeśli znów będą niegrzeczne, to otrzymają od Ciebie smakołyk. Wiedzą, że zależy Ci na spokoju! A jak by to było, gdyby one rozumiały, czego potrzebujesz w takich momentach? Gdyby potrafiły uszanować, że czasami potrzebujesz spokoju, chwili relaksu, zastrzyku radości i uśmiechu? Te stworzenia noszą swoje imiona: złość, frustracja, smutek, przykrość… im bardziej je karmisz, tym bardziej zyskują na sile. Trudne chwile często sprawiają, że tracisz mnóstwo cennej energii? Nie walcz z sobą! Kiedy to robisz, pozbawiasz się energii. Co zrobić, by przetrwać trudne chwile i naprawdę czuć się dobrze?

Kiedy w Twoim życiu pojawiają się trudne chwile, potrzebujesz rozmowy z bliską osobą? Jesteś w błędzie!

Wielu osobom wydaje się, że kiedy w ich życiu pojawiają się trudne chwile, najlepszym lekarstwem jest towarzystwo bliskich osób. Przyjaciół. Ukochanego partnera. Czasami obcej osoby, która z dystansem spojrzy na naszą sytuację. Zrozumie ją. A to nieprawda. Wykonaj poniższe ćwiczenie, aby odkryć, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Przygotuj kartkę i coś do pisania.
Narysuj tabelę zawierającą 2 rubryki.
Lewą rubrykę zatytułuj „POZYTYWNE EMOCJE”, a prawą „NIEPRZYJEMNE EMOCJE”.

Przeczytaj poniższą listę emocji.
Przypomnij sobie trudne chwile ze swojego życia oraz osoby, które wówczas dotrzymywały Ci towarzystwa.
Wpisz do obu rubryk te emocje, które pojawiły się w Tobie, po spotkaniu i rozmowie z tymi osobami. Pokuś się na prawdziwą szczerość wobec siebie i wybierz te, które naprawdę się w Tobie pojawiły.

Następnie pod tabelą wypisz wszystkie te emocje, które chcesz odczuwać po rozmowie z bliskimi osobami.
Porównaj emocje. Zobacz czy faktycznie odczuwasz te emocje, które chcesz odczuwać.

Wykonanie tego ćwiczenia pokazuje absolutnie zaskakującą rzecz! Ty wcale nie potrzebujesz ROZMOWY! Tym, co jest Ci naprawdę potrzebne, są ściśle określone emocje, do których rozmowa może Cię jedynie zaprowadzić. Wiele zależy od tego, z jakimi osobami dzielisz trudne chwile.

Jak rozpoznać własne potrzeby emocjonalne?

Trudne chwile są źródłem informacji o Twoich potrzebach emocjonalnych. Tkwisz w związku, w którym czujesz, że brakuje Ci własnej przestrzeni i trudno Ci się w nim odnaleźć? Prawdopodobnie do głosu dochodzi Twoja potrzeba bezpiecznego przywiązania się. Potrzebujesz doświadczyć troski, większej akceptacji i zrozumienia. Ktoś mówi Ci, kim masz być, w jaki sposób musisz postąpić i godzisz się na to z obawy przed utratą czegoś ważnego? Możliwe, że odzywa się Twoja potrzeba autonomii, kompetencji oraz posiadania własnej tożsamości. W Twoim otoczeniu pojawiają się ludzie, przy których nie możesz mówić o tym, co czujesz i myślisz tak naprawdę? Twoja potrzeba mówienia o swoich prawdziwych potrzebach i uczuciach z pewnością się w Tobie odezwie. Non stop pracujesz i brakuje Ci rozrywki, ruchu i chwili beztroski? Być może stoi za tym twoja potrzeba spontaniczności i zabawy. Masz poczucie, że ludzie wchodzą Ci na głowę i nie pytają Cię o zdanie? Do głosu dochodzi Twoja potrzeba stawiania własnych granic i samokontroli.

Jeśli zauważasz obecność nieprzyjemnych emocji, to sygnał, że czegoś potrzebujesz. To również informacja, że masz większe zapotrzebowanie na kojące, przyjemne emocje.  Co zatem robić? Obserwuj siebie! Wyłapuj emocje, które się w Tobie pojawiają. Skup na nich swoją uwagę. Ciekawość siebie pomoże Ci dotrzeć do źródeł własnych potrzeb. Następnym krokiem jest odnalezienie własnych sposobów zaspokajania tych potrzeb.

Jak zaspokajać własne potrzeby emocjonalne?

Jedną z najcenniejszych umiejętności, która sprzyja zdrowiu psychicznemu, jest umiejętność zaspokajania własnych potrzeb emocjonalnych. Do tego niezbędne jest, aby dobrze znać własne potrzeby. Gdy jesteśmy głodni, przygotowujemy sobie coś do jedzenia. Z potrzebami emocjonalnymi jest dokładnie tak samo! Mimo, że o wiele trudniej je zauważyć. A trudniej coś zauważyć, kiedy nie poświęca się temu swojej uwagi. Musisz dopuścić do głosu swoje potrzeby i zaspokoić je. Ale jak to zrobić, prawda?
Przyjemnych emocji można sobie dostarczyć na wiele różnych sposobów, w zależności od tego, z czym związana jest sytuacja trudna. Nazwać ją. Potem ustalić jakie emocje się w Tobie pojawiają. Następnie określić jaka potrzeba się za tym wszystkim kryje. Przyjrzyj się poniższej ilustracji, w której umieściłam listę najważniejszych potrzeb. Której powinno być więcej w Twoim życiu?

Stwórz własną listę minimum 40 źródeł przyjemności

Do tego, by zaspokajać własne potrzeby emocjonalne, potrzebujesz świadomości tego, sprawia Ci przyjemność, koi Twoje zszargane nerwy i sprawia, że odzyskujesz równowagę. Dobrze jest zrobić sobie taką listę w tym momencie życia, w którym czujesz, że wszystko się układa. Powód jest bardzo prosty. Kiedy w naszym życiu pojawiają się trudne chwile, odczuwamy spadek motywacji, weny. Jeśli masz przygotowaną taką listę, to potraktuj ją jak szafę, z której wyjmujesz odpowiednie ubranie. Nie musisz pożytkować energii (której i tak odczuwasz brak) na poszukiwania sposobów na odnalezienie się. To lista, na której masz już gotowe rozwiązania. Następnie masz szansę wybrać czynność, która będzie odpowiednia dla Ciebie w konkretnej sytuacji, w której się znajdujesz.

Dodaj komentarz