Jak wysłać niestandardowe palety kurierem?

Jak wysłać niestandardowe palety kurierem?

Coraz więcej rzeczy wysyłamy kurierem. Duże i ciężkie ładunki muszą być przewożone na paletach i zapakowane zgodnie z wytycznymi przewoźników. Często w momencie, gdy nie mieszczą się w zalecanych parametrach, są uznawane za palety niestandardowe. Kurier oczywiście dokłada starań, by każda przesyłka dotarła do odbiorcy w jak najkrótszym czasie i w nienaruszonym stanie. I dlatego większość przewoźników dostarcza również palety niestandardowe. To droższa opcja, ale pozwala mieć pewność, że nawet najbardziej skomplikowany ładunek zostanie przewieziony z najwyższą starannością. Warto go zabezpieczyć kartonami, specjalnymi taśmami, folią i zawsze zadbać o to, by paleta niestandardowa była stabilna, a ciężar rozłożony równomiernie.

Czego nie wysyłać na palecie niestandardowej?

Tak jak w przypadku każdej przesyłki na palecie międzynarodowej kurier nie przewozi rzeczy zabronionych w transporcie. Ta lista wynika z krajowych i międzynarodowych restrykcji oraz wymagań samego przewoźnika. Towary wyłączone z transportu to przede wszystkim rzeczy nielegalne, niebezpieczne, łatwo psujące się i wartościowe. Zawsze w tym wypadku trzeba się zapoznać z wytycznymi kuriera. Poza tym każda paleta niestandardowa musi być również odpowiednio zapakowana. Zasady u różnych przewoźników są odmiennie, co ma miejsce nawet w przypadku definicji, jaka przesyłka zostanie uznana za niestandardową. Ta granica może być dość płynna. Poza tym oczywiście odpowiednie zapakowanie palety sprawia, że kurier przyjmie ją, a ryzyko, że stanie ona uszkodzona jest minimalne.

Jak przygotować przesyłkę niestandardową?

Nadawca jest zobowiązany przygotować w taki sposób przesyłkę, by dotarła ona w jak najlepszym stanie do odbiorcy. To szczególnie istotne w momencie, gdy na palecie niestandardowej kurier przewozi się duże, delikatne i podatne na uszkodzenia ładunki.

Przesyłki wysyła się na półpalecie, standardowej palecie Euro oraz innych większych propozycjach dostosowanych do specyfiki ładunku. Poza tym ważna jest także wytrzymałość platformy. Im cięższe towary, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na ten parametr. Ładunek nie może wystawać poza obrys palety i dlatego zawsze lepiej jest użyć większej podstawy. Towar należy koniecznie przymocować do podstawy – taśmami transportowymi, folią stretch lub sznurkiem. Szczególnego zabezpieczenia wymagają narożniki i inne wystające elementy.

By wysłać paletę niestandardową, wystarczy wypełnić formularz zamówienia. Podaje się tam wagę, wymiary przesyłki. Wskazuje się kody pocztowe oraz można także wybrać opcje dodatkowe. Na tej podstawie jest przygotowywana wycena przewoźników. Niektórzy z nich biorą również pod uwagę odległość, jaką paleta musi pokonać. Zdarza się także, że przygotowywana jest indywidualna wycena. Formularz zamówienia jest pewnego rodzaju porównywarką, więc ułatwia znalezienie najlepszej opcji. Poza tym w szybki sposób można zakończyć wszystkie formalności – zapłacić i wygenerować list przewozowy. Pozostaje czekać, aż po paletę niestandardową kurier przyjedzie i zabierze ją wprost do odbiorcy.

Zobacz jak wysłać paletę niestandardową z serwisem Donati24

Dodaj komentarz