Jak mierzono kiedyś czas?

Jak mierzono kiedyś czas?

Sposobów na mierzenie czasu jest naprawdę bardzo wiele. Ludzi już od zarania dziejów starają się określić która pora dnia aktualnie panuje. Oczywiście najprostszą i pierwszą metodą była obserwacja. Czas można było szacunkowo określić np. za pomocą położenia słońca na niebie. Dzięki temu ludzie pierwotni wiedzieli kiedy zapadnie niebezpieczna noc – to pozwoliło im na przetrwanie w świecie, w którym wcale nie byli dominującą rasą i wręcz mieli wiele braków w stosunku do potężnych i niebezpiecznych drapieżników. Dzisiaj ta sytuacja nieco się odwróciła, ponieważ działalność człowieka jest tak potężna, że żadne zwierzęta nie są nam w stanie obecnie zagrozić. Jesteśmy panami świata niepodzielnie od setek tysięcy lat. Z czasem człowiek zaczynał wymyślać coraz to doskonalsze sposoby na pomiary czasu. Jednym z pierwszych był zegar wodny (lub piaskowy – klepsydra). Nie pozwalały one na określenie pory dnia, ale określanie równych interwałów czasowych.

Ciała niebieskie

Pierwszym zegarem, który umożliwiał na dość precyzyjne określenie godziny był zegar słoneczny. Niestety nie był on bez zarzutów, ponieważ nie był w stanie działać poprawnie w każdej sytuacji. W wielu momentach po prostu nie funkcjonował np. podczas zachmurzenia. Noc nie stanowiła specjalnego problemu, ponieważ do tego celu wykorzystywało się zegarów księżycowych, które tez potrafiły wskazać precyzyjnie czas. Oczywiście dla człowieka było to niewystarczające i dalej opracowywano nowe metody na mierzenie czasu. Pierwszym nowoczesnym zegarem były mechaniczne, które spotykane są nawet do dziś w niektórych domach. Cechą charakterystyczną było to, że konieczne było ich nakręcanie, aby były one w stanie działać odpowiednio.

Zegar kwarcowy

Dzisiaj podstawą jest zegar kwarcowy, który wykorzystuje kryształ tego materiału do tego, aby mierzyć czas. Okres jego drgań jest mierzony i na tej podstawie wyliczana jest każda kolejna sekunda. Są one bardzo precyzyjne, chociaż znamy rozwiązania, które są jeszcze bardziej dokładne. Są to między innymi zegary atomowe, które jednak mają duże wymiary i nie są wykorzystane w zastosowaniach biurowych. Podobnie jest zresztą w przypadku zegarów pulsarowych, które działają na podstawie promieniowania, które generowane są przez pulsary – ich dokładność jest nieporównywalnie większa niż ma to miejsce w przypadku zegarów kwarcowych, na którym opiera się współczesna technologia.

Dodaj komentarz